Keď hovoríme o investovaní do zlata, nemáme na mysli nákup zlatých šperkov, ktoré sú častým a obľúbeným darom pri rôznych životných udalostiach. Zlato je možné kúpiť fyzicky, ale aj ako papierové zlato (certifikát) cez indexové fondy. Dokonca papierového zlata je vo svete už výrazne viac ako toho reálneho. Výhodou „papierového“ zlata je, že nemáte žiadne starosti s jeho úschovou. Ale niekto chce mať nakúpené zlato bezpečne odložené v domácom trezore.

Ak chcete fyzické zlato, môžete ísť napríklad do mincovne a kúpiť si zlatú mincu. Zlato je možné kúpiť si naraz, alebo si doň postupne sporiť. Existujú totiž špeciálne programy, kde si odkladáte každý mesiac určitú čiastku, za ktorú si potom nakupujete reálne gramy zlata.

Mali by ste si dať pozor na to, u koho investičné zlato nakúpite. Na trhu pôsobí množstvo spoločností a podmienky pre nákup a najmä spätný výkup zlata sú rôzne. Všímajte si hlavne, ako je zadefinovaná cena zlata a či je nejakým spôsobom zabezpečené jeho spätné odkúpenie. Tiež je dôležité oboznámiť sa s poplatkami za vedenie účtu, skladovanie alebo doručenie, hlavne ak nakupujete zlato vo fyzickej forme.

Pamätajte si, že hlavnou výhodou zlata je, že si udržiava svoju hodnotu v čase. Ide teda o konzervatívny finančný nástroj.  Ku zlatu treba pristupovať ako k nástroju dlhodobého zhodnocovania úspor s investičným horizontom 20 a viac rokov.