Keď zvažujete kúpu bytu alebo domu a chcete žiadať o hypotéku, je dobré urobiť si na začiatku nezáväzné prepočty. V takýchto prepočtoch sa zohľadní Váš príjem, vek a vôbec celková situácia. Väčšina bánk vie urobiť tieto prepočty pomerne presne.

Zmyslom tohto postupu je zistiť, akú vysokú hypotéku si môžete s vaším príjmom a parametrami dovoliť. Podľa toho si môžete vybrať správnu nehnuteľnosť. Vyhnete sa sklamaniu z toho, že sa na obhliadke zamilujete do nehnuteľnosti, ktorú si nakoniec nebudete môcť dovoliť.

Dajte si urobiť nezáväzné prepočty. Vyhnete sa sklamaniu.

Majte však na pamäti, že podmienky na hypotekárnom trhu sa menia rýchlym tempom a môže sa vám stať, že kým dnes si ešte nejakú nehnuteľnosť môžete dovoliť, za pár mesiacov to už nemusí platiť. Prečítajte  si na našom blogu aj ďalšie rady, na čo všetko by ste mali myslieť ešte pred samotnou kúpou nehnuteľnosti.

Ak už máte spravené nezáväzné prepočty a vybraný byt (dom), urobíte si na nehnuteľnosť rezerváciu. Dostanete návrh kúpnej zmluvy, zozbierate doklady, ktoré potrebujete (aké doklady to sú, záleží od vašej situácie a účelu úveru, ale pravdepodobne budete potrebovať zdokladovať svoj príjem a určite budete potrebovať identifikačné doklady), necháte si vypracovať znalecký posudok na nehnuteľnosť, vypíšete žiadosť o úver (ideálne) s finančným sprostredkovateľom a všetko zanesiete do banky na schválenie. Vďaka finančnému sprostredkovateľovi máte istotu, že neurobíte chybu, hypotéku získate v najkratšom možnom čase a výber banky bude pre vás ten najvhodnejší. Za takého špecialistu nič navyše neplatíte.

Vďaka hypotekárnemu špecialistovi máte istotu, že neurobíte chybu a hypotéku získate v najkratšom možnom čase.

Banka žiadosť o úver schváli a vyhotoví  úverové a záložné zmluvy. Úverové zmluvy podpisujete vy, ako žiadateľ úveru, záložné majiteľ nehnuteľnosti, teda predávajúci. Najlepšie je, ak sa v jeden deň stretnete s predávajúcim, realitným maklérom a hypotekárnym špecialistom a podpíšete všetko naraz.

Následne sa podá návrh na vklad na kataster nehnuteľností kvôli zápisu záložného práva v prospech banky. Zápis trvá obvykle mesiac, ale banke bude stačiť aj návrh, aby vám peniaze z úveru vyplatila. Po úhrade kúpnej ceny na kataster obvykle realitný maklér podá návrh na vklad vlastníckeho práva. Keď sa schváli zmena majiteľa, môžete začať vybavovať ďalšie veci, ako sú daň z nehnuteľnosti či zmena dodávateľov energií.