Na túto otázku sa neodpovedá jednoducho, pretože je to veľmi individuálne. Záleží od banky, účelu hypotéky, ale aj od vašej situácie. V prvom rade potrebujete neprekvapivo doklad totožnosti.

Ďalej bude banku zaujímať váš príjem. Ak ste zamestnanec, banka si bude váš príjem overovať cez Sociálnu poisťovňu. Ak ste živnostník/podnikateľ, potrebujete posledné daňové priznanie. Banku bude zaujímať aj to, či nemáte nejaké podlžnosti voči daňovému úradu či zdravotnej poisťovni.

Zdokladovať musíte aj využitie úveru – v prípade kúpy nového bytu alebo domu budete potrebovať návrh kúpnej zmluvy. Ďalším požadovaným dokladom je znalecký posudok k zakladanej nehnuteľnosti.

V prípade, že sa jedná len o refinancovanie nehnuteľnosti, je to jednoduchšie. Bankám stačí napríklad pri príjme len čestné prehlásenie a niekedy si vystačíte aj so starým znaleckým posudkom. K tomu ešte budete musieť predložiť pôvodnú úverovú a záložnú zmluvu. Banky posudzujú aj vašu platobnú disciplínu a úverovú históriu. Ak ste sa opakovane omeškali so splátkou, môžete mať problém so schválením úveru.

Doklady, ktoré budete potrebovať, závisia od účelu hypotéky, ale aj vašej individuálnej situácie.

Ak staviate dom, potrebujete aj znalecký posudok na pozemok, projektovú dokumentáciu k domu a stavebné povolenie. Na základe týchto dokladov vie bankový znalec určiť budúcu hodnotu nehnuteľnosti, t. j. ocení nehnuteľnosť, ako keby na danom pozemku už dom stál, presne podľa projektu a použitých materiálov. Takto vám vie banka schváliť vyšší úver ako je aktuálna hodnota len pozemku a môžete ho čerpať v tranžiach.

Kľúčové slová: