Zlato sa už dnes ťaží menej ako v minulosti, ale dopyt po ňom stále rastie, za čo môžu krajiny ako Čína, Rusko a India. Prejavuje sa to aj tým, že rastie jeho hodnota, preto sa doňho oplatí investovať.

Do zlata sa oplatí investovať len v dlhodobom horizonte, alebo v časoch krízy. Je dobré aj na diverzifikáciu investičného portfólia. Pri optimálnom nastavení investičného portfólia by do zlata malo smerovať maximálne 10 % úspor investora. Výhodou zlata je, že si dokáže udržať svoju hodnotu a kúpnu silu v čase. Napríklad pred 2000 rokmi ste si si v Babylone dokázali kúpiť za jednu uncu zlata 350 bochníkov chleba. Dnes si dokážete za jednu uncu zlata kúpiť rovnaký počet bochníkov chleba.

Nevýhodou zlata je, že nedostávate žiadne dividendy či výnosy, ako je to pri akciách alebo dlhopisoch. Výhodou je, že má vysokú likviditu, tzn. že ho viete kedykoľvek a kdekoľvek zameniť za peniaze a je veľká pravdepodobnosť, že si svoju hodnotu udrží aj o 10 rokov. Zlato je výborný nástroj proti inflácii. Oplatí sa doňho investovať aj v obdobiach krízy, kedy zaznamenáva výraznejší rast. Zarobíte na ňom tak, že ho vo vhodnom čase predáte.

Kľúčové slová: