Založenie nehnuteľnosti slúži ako dodatočné zabezpečenie úveru. Funguje to tak, že sa zriadi záložné právo k nehnuteľnosti. Väčšinou sa zakladá nehnuteľnosť, ktorú vďaka hypotéke kupujete, ale môže to byť aj iná nehnuteľnosť (napríklad rodičovská). V niektorých prípadoch môže banka akceptovať ako zábezpeku aj stavebný pozemok. V prípade domu by tu mala byť vyriešená prístupová cesta či inžinierske siete. Podmienkou je, že sa bude dať v nehnuteľnosti celoročne bývať. Veľkou témou sú od určitého času rekreačné nehnuteľnosti. Áno, aj tie vie banka založiť, no väčšinou len na úver s max. 8-ročnou splatnosťou.

Ručiť za hypotéku sa dá len takou nehnuteľnosťou, ktorá slúži na celoročné bývanie.

Ľudia sa často obávajú, že im banka dá nehnuteľnosť do dražby alebo ich vysťahuje, ak sa čo i len s jednou splátkou omeškajú. Nie je to celkom tak. Meškanie so splátkou nie je dôvod na takéto konanie. Horší prípad je, ak prestanete hypotéku splácať úplne a tiež prestanete s bankou komunikovať. Potom banka pristúpi k vymáhaniu.

Hypotéku je možné zabezpečiť aj viacerými nehnuteľnosťami. V takom prípade vám klesne LTV (pomer výšky úveru a hodnoty nehnuteľnosti) a vy máte možnosť celkovo získať výhodnejšie podmienky na úvere a teda aj nižšiu úrokovú sadzbu.

Kľúčové slová: